Kultura

 

 

Home 
Architektura 
Kultura 
Ludność 
Oświata 
Realia życia 
Transport 
Zakłady pracy 
Ciekawostki 
O nas

 

W czasach PRL-u w Olsztynie działało osiem kin. Dzisiaj kino jest jedno, ale sal kinowych mamy niemal tyle samo

 

 

Kultura w czasach PRL-u

   Była siedziba KZ PZPR przy pl. Solidarności (dziś Wydział Nauk Społecznych UWM) i KM PZPR przy ulicy Głowackiego (dziś Teatr Lalek). Budowa obiektu rozpoczęła się w 1954 roku i odbywała etapami. Część frontową budynku wzniesiono jako ostatnią. Jest połączony z Teatrem Lalek, która kiedyś była jego częścią, zbudowaną najwcześniej ze wszystkich.

   Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego

   W Olsztynie ma siedzibę Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego. Filharmonia swój początek wiąże z mała orkiestrą symfoniczną, która powstała w połowie lat 40. XX w. W roku 1972 otrzymała ona stała siedzibę w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina. Wówczas nadano jej także status Państwowej Filharmonii im F. Nowowiejskiego.

   Cykliczne imprezy i festiwale odbywające się w Olsztynie

   Do reguralnie odbywających sie w Olsztynie imprez i festiwali należą m.in. Olsztyńskie Lato  Artystyczne, Olsztyńskie Noce Bluesowe oraz Olgólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję". To ostatnie odbywa się w mieście od 1974 r. Punktem głównym ów festiwalu jest konkurs młodych artystów poezji śpiewanej. Z kolei Olsztyńskie Lato Artystyczne to trzymiesięczny cykl wakacyjnych imprez. Odbywają się one głównie na scenie olsztyńskiego amfiteatru. Są to m.in. Dni Olsztyna, Olsztyńskie Koncerty Organowe, Staromiejskie Spotkania z Szantą i Olsztyński Festiwal Jazzowy.

   Planetarium

   Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne zostało otwarte 19 lutego 1973 - pięćset lat po urodzeniu Mikołaja Kopernika. Mieści się ono przy dzisiejszej Alei Piłsudskiego. Pod względem wielkości zajmuje ono drugie miejsce w Polsce. Jest również siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich.

   Obserwatorium Astronomiczne

   Otwarte zostało dnia 13 października 1979 roku w wieży ciśnien z 1897 r. znajdującej się na wzgórzu sw. Andrzeja (najwyższe wniesienie - 143 m.n.p.m.

   Gazeta Olsztyńska

   Gazeta Olsztyńska jest gazetą regionalną ukazującą się w województwie warmińsko-mazurskim. Powstała 6 kwietnia 1970 roku z przemianowania "Głosu Olsztyńskiego". Wydawany jest przez Edytor Sp. z o.o.

   Średni nakład w roku 1975 "Gazety" wyniósł ok. 117 tys. Podczas strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych (w której drukuje się "Gazetę Olsztyńską") w sierpniu 1981 roku gazeta była drukowana w Komitecie Wojewódzkim PZPR na powielaczu w małym formacie. Następnie w Wyższej Szkole Milicji w Szczytnie i wojskowej drukarni w Łodzi. Po ogłoszeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego w Polsce ukazywały się jedynie "Trybuna Ludu", "Żołnierz Wolności" a także kilka dzienników regionalnych, wśród których znalazła się też "Gazeta Olsztyńska".Uważano ją wówczas za organ prasowy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Olsztynie.

   Znane osoby, które urodziły sie w Olsztynie w latach PRL-u

  • Kazimierz Brakoniecki (ur. 1952), poeta, eseista, tłumacz literatury francuskiej Bretanii, laureat nagrody Laur Unesco 2007,
  • Bronisław Wildstein (ur. 1952), dziennikarz,
  • Izabela Trojanowska (ur. 1955), piosenkarka i aktorka,
  • Włodzimierz Kowalewski (ur. 1956), prozaik, nominowany do literackiej nagrody NIKE (1998,2001)

   Zespoły muzyczne

   W Olsztynie działa kilka zespołow muzycznych, które zaczynały jeszcze w czasach PRL-u. Ich powstanie związane jest z nieistniejąca już Wyższą Szkołą Pedagogiczną.

Czerwony Tulipan

www.czerwonytulipan.olsztyn.pl/

   Repertuar zespołu to głównie poezja śpiewana. Od początku istnienia (1985) kształt artystyczny zespołu tworzyli: Ewa Cichocka (śpiew), Krystyna Świątecka (śpiew), Stefan Brzozowski (śpiew,

gitara akustyczna, kierownictwo artystyczne) oraz zmieniający się muzycy. Od 1992 roku skład zespołu Czerwony Tulipan ustabilizował się i obecnie tworzą go cztery osoby: wyżej wymienieni oraz Andrzej Czamara (gitara akustyczna). Czerwony Tulipan na trwałe wpisał się w poetycki i muzyczny klimat Olsztyna. Wielokrotnie koncertował na scenach ogólnopolskich, a Stefana Brzozowskiego śmiało można uznać za najsłynniejszego olsztyńskiego barda.

 

Kaczki z Nowej Paczki

   Wykonują autorską piosenkę satyryczną, chociaż piszą też parodie i pastisze znanych piosenek. To wszystko robią od 1982r. Po drodze były główne nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych w Rzeszowie. Na koncie mają 3 płyty, ich największe przeboje to "Gruba Luśka", "Dziubdziub", "Zapraszamy na rowery", "Piosenka o stoliczku", "Autobus wycieczkowy", "Tankuj do pełna".

 Copyright ©2011